Szívinfarktusnak a szívizom súlyos vérellátási elégtelensége következtében kialakult szívizomelhalást nevezzük. Ez a betegség Magyarországon évente közel 14 ezer embert érintett 2023-ban. A betegség megelőzésével, az infarktusos betegek túlélési esélyeivel, utókezelésével, rehabilitációjával kapcsolatos kérdéseinkre dr. Toldy-Schedel Emil kardiológus, a Budapesti Szent Ferenc Kórház főigazgatója válaszol.
Tisztelt Főigazgató Úr! Személyes találkozásunk az én érintettségemnek köszönhető. Közel 3 héten át voltam a 226 szoba „vendége”. Köszönöm, hogy elfogadta a felkérést az interjúra.
Kisgyermekes szülőkben tavasztól őszig ott a félsz, mi történik, ha a gyereket megcsípi a kullancs. Közvetlen baráti körömben évekkel ezelőtt kullancscsípés következtében életveszélybe került egy 5 éves kisfiú.
Érdemes így nyár derekán körül járni a kullancs-kérdést.
Dr. Lakos András gyermekgyógyász szakorvos, infektológus a kullancs által terjesztett betegségek szakértője. Publikációi a témában több kötetre rúgnak. Ő válaszol a kérdésekre, amelyek ezzel a vérszívó kis állattal kapcsolatban minden szülőt izgatnak:
Gyakori és igen kellemetlen jelenség a mindennapokban a rossz szájszag. Sokan tapasztalnak időnként vagy tartósan valamilyen íny- vagy fogágybetegséget, amely megkeseríti a táplálkozást, fogmosást és az általános életvitelt. Éppen ezért aktuális havi témánkban a különböző szájvizek és gyógy-fogkrémek szükségességét és használatát elemezzük visszatérő szakértőnkkel dr. Kasza Barbara fogorvossal.
A tavasz a gyermekek és a szülők számára a vitaminpótlás időszaka. A tavaszi napsugarak és a hazai friss vitamindús zöldségek, gyümölcsök megjelennek a boltok polcain, az árak miatt azonban a patikában beszerezhető vitaminkészítményeket választhatják a szülők. Tavasszal fokozottan figyelnünk kell gyermekeink egészségére. Dr. Mogyorós Judit gyermekorvost kérdeztük a fejlődő szervezet vitaminpótlásának fontosságáról.